Udostępnij:

Wakacje z plecakiem

W dniach 8-10 czerwca w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu odbył się XI Zlot Hufca ZHP im. WOP w Sławnie, na którym członkowie gromad i drużyn rozpoczęli przygotowania do letnich wędrówek.

„Wakacje z plecakiem” zainaugurowano apelem oraz odczytaniem rozkazu specjalnego komendanta hufca. Następnie uczestnicy zlotu wzięli udział w ognisku, prezentując swoje osiągnięcia w mijającym roku harcerskim. Na nim także ogłoszono wyniki turnieju „Mistrzowie Hufca ZHP Sławno”.

Ads


W gronie tegorocznych zwycięzców znalazły się: 3. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Promyki” z Pieszcza prowadzona przez pwd. Małgorzatę Banasiak, 5. Środowiskowa Drużyna Harcerska „Wilki Morskie” ze Smardzewa – drużynowa pwd. Anna Batorska, 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca na czele z drużynową pwd. Grażyną Jarosz, 25. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. ppor. Emilii Gierczak z Postomina – drużynowa phm. Anna Wegner, 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca (drużynowa pwd. Sylwia Hutman) oraz 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy, którą „dowodzi” phm. Anida Rydlichowska.

Tego dnia drużyny organizowały również obrzędowe zbiórki, na których najmłodsi składali Obietnicę Zucha i Przyrzeczenie Harcerskie, stając się pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego – organizacji obchodzącej setną rocznicę utworzenia. Sobotnie przedpołudnie, zgodnie z tradycją, poświęcone jest Festiwalowi Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Gama”. Udział w nim wzięli zuchy, harcerze i harcerze starsi, występując w dwudziestu jeden prezentacjach, przedstawiając piosenkę harcerską i turystyczną. W kategorii solistów gromad zuchowych pierwsze miejsce zdobyła druhna Karolina Jarosz z 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca. Natomiast Dominika Hutman z 27. WDH „Zdobywcy” z Ostrowca triumfowała w kategorii solistów harcerzy młodszych, a Rozalia Walasek z 50. WDH im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy – w kategorii solistów drużyn starszoharcerskich. Oliwia Wróblewska i Aleksandra Jędruszczak reprezentujące „Kosmiczną Gromadę” w Ostrowcu zostały laureatkami festiwalu w kategorii duetów zuchowych. Równie wyśmienicie zaprezentowały się Dominika Hutman i Paulina Mora z drużyny harcerskiej im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca, zdobywając pierwszeństwo wśród duetów harcerzy młodszych.

Wakacje z plecakiem 1

Z kolei druhny Laura Subicka i Patrycja Chachura (27. WDH „Zdobywcy”) swoim występem zachwyciły nie tylko członków jury, które przyznało im nagrodę w kategorii duetów starszoharcerskich. 50. Wielopoziomowa DH im. Władysława Sikorskiego ze Szkoły Podstawowej w Kopnicy to zwycięzcy w grupie zespołów zuchowych, 27. Wielopoziomowa DH z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu – w zespołach harcerskich, a 25. Wielopoziomowa DH z Postomina – w kategorii starszoharcerskich. Po krótkim odpoczynku i sytym posiłku, zlotowicze udali się na zajęcia z majsterki obozowej, którą poprzedziła „wybuchowa” niespodzianka przygotowana przez druha Ryszarda Sobczaka i HO Michała Flerana. Była nią symulacja alarmów w wykonaniu uczniów klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Przyszli kandydaci na żołnierzy zawodowych – pod dowództwem komendanta obozu szkoleniowego pana Jacka Adamczaka – zaprezentowali szereg działań podejmowanych w sytuacji ogłoszenia alarmu pożarowego i bojowego. Niezwykle realistyczne pozoracje zaciekawiły wszystkich i dały możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności.

Uzupełnieniem popołudniowych zajęć, była prezentacja przygotowana przez członków 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna, na której można było zapoznać się z zasadami bezpiecznego biwakowania, udzielania pierwszej pomocy i odpowiedniego przygotowania się do wyruszenia na wakacyjną wędrówkę, której nieodłącznie musi towarzyszyć maskotka drużyny. Jednym z zadań przedzlotowych było właśnie własnoręczne wykonanie „kompana” podróży, wizualnie nawiązującego do specyfiki danej jednostki. Największą pomysłowością wykazali się członkowie drużyn wielopoziomowych: „Zdobywcy” z Ostrowca, „Wilki Morskie” ze Smardzewa i działający przy Domu Harcerza - „Drzewianie”.

Kolejnym punktem programu zlotu była wędrówka po Jarosławcu, czyli czas do dyspozycji drużyn i chwila relaksu przed „Marszem na stulecie” – jednego z elementów propozycji programowej sławieńskiego hufca przygotowanej z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powołania ZHP. Marsz poprowadził phm. Marek Jarosz, koordynator projektu pn. „Odznaka Stulecia” – specjalnego wyróżnienia dla członków hufca, którzy między innymi wędrując i jeżdżąc na rowerze, pokonają odległość 100 km. XI Zlot Hufca ZHP Sławno zakończono apelem podsumowującym, na którym drużynowym wręczono Listy Gratulacyjne przyznane przez hm. Elizę Gilewską – druhnę komendant Chorągwi Zachodniopomorskiej w Szczecinie.

hm. Jacek Błaszczyk

Ads

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine