Malowane karty pocztowe
- Szczegóły
Karl Schmidt – Rottluff - malowane karty pocztowe z Jarosławca
Wielu artystów u progu XX stulecia, zwłaszcza po I wojnie światowej szukało cichych, nieznanych miejsc, gdzie chcieli tworzyć z dala od ludzi. Ten trend był bardzo modny zwłaszcza wśród ekspresjonistów. W 1920 roku Karl Schmidt – Rottluff (1884-1976) odkrył Jarosławiec, który wtedy był jeszcze wioską rybacko-rolniczą, a nie modnym kurortem, którym miał się stać za lat kilka. Schimdt – Rottluff wtedy już był artystą bardzo znanym.
Tu twórca spędzał letnie miesiące – od początku czerwca do września – przez dziesięć kolejnych lat.
Z biegiem czasu miejscowość stawała się w lecie coraz bardziej gwarna. Została - jak pisał artysta - "zalana przez obcych, mianowicie Berlińczyków. Tym, czego potrzebowałem była cisza, cisza do patrzenia i tworzenia”. Ostatnie wakacje spędził w Jarosławcu w 1931 roku.
W czasie letnich pobytów w wiosce powstawały obrazy olejne, akwarele, grafika o tematyce pomorskiej. Artysta malował przyrodę, architekturę i scenki rodzajowe z życia mieszkańców.
Z Jarosławca, w którym przebywał przez blisko cztery miesiące w roku, artysta prowadził bogatą korespondencję.
Do znajomych i przyjaciół wysyłał także namalowane ręcznie pocztówki, które w wielu wypadkach powielały tematy jego obrazów olejnych czy akwarel.
Oto kilka kart pocztowych, które powstały podczas pobytów artysty w Jarosławcu z motywami z tej miejscowości:
1. Latarnia morska w Jarosławcu, akwarela, ołówek. Karta pocztowa ma wymiary 157x104 milimetry. Wysłana została z Jarosławca 6 lipca 1920 roku (data stempla poczty w Jarosławcu) do doktora Viktora Petersa w Lipsku .
2. Latarnia morska i wiatrak w Jarosławcu, akwarela i ołówek. Wymiary karty 155x104 milimetry. Stempel poczty w Łącku (1920) Karta od Karla Schmidta – Rottluffa i Emy Schmidt – Rottluff (żony artysty) adresowana jest do pana i pani Valentiner’ów w Berlinie
3. Brzeg w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa z 1921 roku o wymiarach 154x104 milimetry. Stempel pocztowy z Łącka. Karta zaadresowana do państwa Heddy i Viktora Peters’ów w Lipsku.
4. Wiatrak w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 155x102 milimetry. Stempel urzędu pocztowego w Jarosławcu z 5 lipca 1921 roku. Karta adresowana do doktor Rose Schapire w Hamburgu.
5. Żniwiarz. Tusz i farby wodne. Karta pocztowa o wymiarach 155x104 milimetry. Stempel pocztowy poczty w Jarosławcu z 27 lipca 1921. Karta adresowana do Dr Victora Petersa w Lipsku.
6. Stromy brzeg w Jarosławcu, akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 152x105 milimetrów. Wysłana została z Jarosławca 19 czerwca 1922 roku do Ferdinanda Möllera w Poczdamie.
Jan Sroka
Opublikowano w Szepcie Postomina 01'2011