Udostępnij:

Jesteśmy bo pamiętamy

Pierwszego sierpnia 1944 r., za sprawą ogłoszenia rozkazu komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera” o ustaleniu godziny „W”, rozpoczęła się jedna z największych bitew II wojny światowej. Trwająca 63 dni bohaterska walka niedostatecznie uzbrojonych powstańców z wyposażonym w lotnictwo, ciężkie działa i moździerze przeciwnikiem - mimo ostatecznej porażki - stała się moralnym symbolem męstwa i patriotyzmu.

W dużej mierze do tego heroicznego zrywu przystąpili młodzi ludzie, ponosząc przy tym największe straty. Wielu z nich było członkami Związku Harcerstwa Polskiego – obecnie największego ogólnopolskiego patriotycznego stowarzyszenia, wychowującego kolejne pokolenia młodych osób w duchu najwyższych wartości i któremu - w uznaniu zasług - powierzona została przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów symboliczna opieka nad sztandarem Szarych Szeregów i znakiem Polski Walczącej.

Ads


Dumni z tego zaszczytu, co roku staramy się upamiętnić godzinę „W” i oddać hołd Niepokonanym. W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego patrole 7. Skockiej Drużyny Harcerskiej „Hyce” ze Skoków i 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna oraz członkowie hufcowego 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi” po zapalaniu biało-czerwonych zniczy i złożeniu kwiatów na Cmentarzu Komunalnym, prowadzili akcję rozdawania mieszkańcom miasta okolicznościowych ulotek. Następnie udali się na Plac ks. Kardynała Wyszyńskiego, by o godzinie siedemnastej stanąć do symbolicznego apelu, poprowadzonego przez Druha Ryszarda Sobczaka.

Godzinę „W” w Stanicy Harcerskiej Hufca ZHP Sławno w Jarosławcu zasygnalizował dźwięk syreny alarmowej. Uczestnicy zgrupowania obozów i przebywający w „Leśnej Polanie” turyści wzięli udział w uroczystym apelu oraz w tematycznym ognisku, na którym między innymi odczytano przesłanie naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad, wygłoszone podczas spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP w dniu 29 lipca 2018 r. Ta rocznica zbrojnego wystąpienia przeciwko hitlerowskiemu okupantowi ma szczególny wymiar – w roku 2018 obchodzimy nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale również setny jubileusz powołania Związku Harcerstwa Polskiego.

hm. Jacek Błaszczyk

Ads

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine