Aktualności
Wyniki konkursu architektonicznego na zejście na „Plażę Dubaj” w Jarosławcu
- Szczegóły
- Aktualności
W dniu 11 lipca o godz. 13:00 miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników konkursu architektoniczno – urbanistycznego na opracowanie projektu koncepcyjnego zejścia na „Plażę Dubaj” w Jarosławcu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Wójt Gminy Postomino, który przy pomocy Koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zorganizował konkurs na realizację zejścia na plażę oraz promenadę u podnóża klifu.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem pośród architektów z całej Polski. Złożono 19 prac, z czego 6 zostało nagrodzonych. Uczestnicy mieli bardzo trudne zadanie, ze względu na szereg wymogów stawianych projektowaniu w obszarze pasa technicznego brzegu morskiego oraz w strefie odziaływania zamkniętego terenu poligonu. Szczególną uwagę należało zwrócić także na każde przyjęte rozwiązanie projektowe odnośnie konstrukcji wznoszonej w obszarze aktywnego klifu, co znacząco utrudniło prowadzenie prac projektowych.
Siedmioosobowy, niezależny Sąd konkursowy, składający się z architektów i inżynierów budownictwa, kierował się wyborem pracy dostępnej dla osób z ograniczoną zdolnością do poruszania się, jak także rozwiązaniami projektowymi umożliwiającymi realizację zejścia i tarasu widokowego w tej bardzo wymagającej, lecz znanej na całą Polskę przestrzeni publicznej.
Poniżej szczegółowe wyniki wraz z opinią Sądu Konkursowego o nagrodzonych pracach.
I miejsce
RESTUDIO Jacaszek Architekci sp. z o.o.
Skład zespołu autorskiego:
- Maciej Jacaszek - autor + koordynacja
- Rafał Jacaszek – autor
- Marta Marszałek - autor
- Filip Murzhak - autor
Uzasadnienie
Pierwszą nagrodę przyznano za wrażliwe wpisanie architektury w krajobraz. W propozycji autorów wejście na plażę w rejonie ulicy Nadmorskiej jest integralną częścią przestrzeni publicznej miejscowości. Wielofunkcyjny plac wejściowy powiązany z tarasem widokowym i zejściem na plażę może stać się jej nową atrakcją. Sąd konkurs za właściwą uznał propozycję ukształtowania zejścia w formie pochylni zintegrowanych ze schodami i platformami widokowymi co zapewnia ich wspólną dostępność dla wszystkich grup użytkowników, także tych z niepełnosprawnościami, osób starszych, dzieci i rodziców z wózkami. Takie ukształtowanie pierwszych ciągów komunikacyjnych wraz z promenadą i planowanym uzupełnieniem zejścia w rejonie placu róży wiatrów daje możliwość wygodnego połączenia miejscowości i jej plaż bez konieczności stosowania urządzeń mechanicznych. Zaproponowane rozwiązania architektoniczne i krajobrazowe, także w zakresie małej architektury wskazują drogę nowej jakości przestrzeni publicznych Jarosławca.
II miejsce
SANECCY sp. z o.o.
Skład zespołu autorskiego:
- Marek Sanecki - autor
- Agnieszka Sanecka - autor
- Patrycja Kowalska - współautor)
- Konrad Jamrozik - współautor (wizualizacje)
Uzasadnienie
Projekt jest spójną, świadomą i konsekwentnie przeprowadzoną wypowiedzią autorów, jak przy użyciu niewielkiej ilości elementów, materiałów czy rozwiązań technicznych rozwiązać zadanie projektowe. Tarasy widokowe, schody i zejścia na plażę i wyniesiona promenada pomiędzy wejściami tworzą jeden kompletny obiekt, który bez zawłaszczania dla siebie krajobrazu, podkreśla jednak jego charakterystyczne cechy - poziom plaży, płaszczyzny morza, linii horyzontu, niewielką ilość materiałów czy kolorów. Spacer projektowaną trasą pomiędzy zejściami na Plażę Dubaj będzie dostępny dla wszystkich chętnych, bez segregowania ruchu dla sprawnych ruchowo, z wózkami dziecięcymi czy z niepełnosprawnych, jednak wątpliwość budzi brak połączenia schodów z pochylnią przy samej plaży wraz z problematycznym przejazdem dla wozu technicznego w tym miejscu. Projekt poprawnie odpowiada na techniczne problemy stabilności klifu, wyniesienie promenady ponad terenem chronią ją od zasypywana piaskiem a także pozwala organizować prace techniczne przy aktywnym klifie. Zaproponowane rozwiązanie promenady może być kontynuowane w przyszłości również w pozostałej części plaży w Jarosławcu. Jury nagrodę przyznało również za nowatorskie i atrakcyjne podejście do użycia betonu w różnej postaci jako podstawowego materiału konstrukcyjnego i wykończeniowego dla promenady, serpentynowej pochylni i schodów oraz balustrad tarasów widokowych.
III miejsce
Paweł Barczyk
Skład Zespołu autorskiego:
- Paweł Barczyk - autor
- Andrzej Duda – autor
Uzasadnienie
Trzecią nagrodę przyznano pracy nr 19 za wyraziste a zarazem kontrowersyjne wykreowanie zapamiętywalnej, ascetycznej formy artystycznej, mogącej stanowić ikonę-symbol miejscowości z bardzo dobrze zagospodarowanym terenem publicznym i znikomą ingerencją w geometrię klifu. W odpowiedni sposób uzyskano efekt dominanty przestrzennej przy użyciu minimalnych środków wyrazu. Sąd uznał za niewłaściwe użycie windy jako jedynej formy komunikacji dla osób niepełnosprawnych oraz zastosowanej geometrii schodów.
Wyróżnienie równorzędne
Federacyjne Biuro Architektoniczne sp. z o.o.
Skład zespołu autorskiego:
- Jakub Czujkowski - autor
- Piotr Wilento - autor
- Marcin Jackowiak – autor
Uzasadnienie
Wyróżnienie przyznano za ikoniczny projekt wyróżniający się niebanalną formą platformy widokowej.
Wyróżnienie równorzędne
Uczestnicy wspólnie biorący udział w konkursie:
- Dominik Pierzchlewicz – autor
- Chiara Solbiati – autor
- Jakub Zajusz – autor
Uzasadnienie
Wyróżnienie przyznano za ideę zejścia jako budowli będącej wyrazistym symbolem – znakiem w przestrzeni.
Wyróżnienie równorzędne
Marlena Wolnik MW Architekci
Skład zespołu autorskiego:
- Marlena Wolnik - autor
- Karolina Więcławik - autor
- Aneta Mystkowska – autor
Uzasadnienie
Wyróżnienie przyznano za propozycję jednolitej formalnie, wijącej się wśród zieleni, zboczem klifu i u jego podnóża drogi łączącej dwa place na koronie klifu z „plażą Dubaj”.
źródło: Gmina Postomino