Aktualności
Koncepcja zejścia na plażę "Dubaj" BCM Architekci
- Szczegóły
- Aktualności
Plaża w Jarosławcu będzie mieć nową inwestycję. Choć w konkursie na projekt budowy platformy widokowej wraz z zejściem na „plażę dubaj” koncepcja BCM Architekci nie okazała się zwycięską, to jednak zwraca uwagę charakterystycznym masztem i płynnymi, opływowymi formami, które bezpośrednio prowadzą dialog z otoczeniem - naturą i żywiołami – wodą i wiatrem.
Główną ideą zaprojektowanego układu przestrzennego było stworzenie wizytówki i symbolu miasta Jarosławiec, miejsca charakterystycznego, które będzie przyciągać odwiedzających, a jednocześnie będącego uzupełnieniem istniejącej nadmorskiej tkanki miejskiej. Zaprojektowana struktura przestrzenna, obejmująca platformę widokową składającą się z trzech tarasów, zagospodarowania terenu na szczycie klifu z zielenią parkową i promenady u jego stóp, łączy w sobie elementy architektury i natury.
Wznoszący się wysoko ponad klif maszt - zaprojektowany jako dominanta założenia - stanowi jednocześnie nawiązanie do wysokościowej architektury ultranowoczesnego Dubaju.
Celem koncepcji było stworzenie atrakcyjnej zarówno funkcjonalnie jak i wizualnie przestrzeni dla użytkowników. Ważnym aspektem w kształtowaniu zagospodarowania było zapewnienie jego spójności i relacji z otoczeniem – krajobraz morski wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na aspekty zasad ochrony środowiska naturalnego, zasady kształtowania przestrzeni publicznej ogólnodostępnej, przestrzeni inkluzywnej oraz zasad sprawnej obsługi komunikacyjnej. Tę zaprojektowano łącząc w sobie komunikację pieszą, rowerową oraz kołową, ze szczególnym pochyleniem się nad rozwiązaniami komunikacyjnymi w kontekście dużych różnic wysokości terenu.
Wprowadzone kierunki ciągów zlokalizowane na szczycie klifu, mają za zadanie naprowadzać spacerowiczów na projektowane Zejście nr 5 na „Plażę Dubaj” oraz inicjować „spacer w chmurach i drzewach”, prowadzący docelowo – poprzez platformy widokowe – na promenadę znajdującą się u podnóża klifu. Projektowane platformy widokowe otwierają się w kierunku morza, stając się tym samym atrakcyjnym punktem widokowym.
Zaproponowana forma masztu z otaczającymi go trzema platformami była inspirowana współczesnymi kompozycjami mostowymi, które swoją lekkość zawdzięczają konstrukcji podwieszanej na cięgnach. Celem przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych zaprojektowanej platformy widokowej było dążenie do minimalnej ingerencji w istniejący teren, w tym przede wszystkim w naturalną skarpę klifu. Projektowane cięgna swoją formą nawiązują do lin wielkich, dostojnych żaglowców.
Powiązanie ścieżek komunikacyjnych placu na terenie zieleni parkowej ze znajdującą się poniżej, u stóp klifu, promenadą odbywa się poprzez znajdującą się w konstrukcji masztu windę oraz niezależne schody. Projektowane platformy widokowe (oprócz podstawowej funkcji, jaką jest funkcja widokowa), stanowiąc część komunikacji poziomej, tworzą element wymuszający zwolnienie ruchu pieszych, a nawet jego zatrzymanie, oferując odwiedzającym niezapomniane pejzaże zachodzącego słońca.
Artykuł nadesłany przez:
BCM Architekci Sp. z o.o.