Udostępnij:

maleNa poligonie w Ustce (i Wicku Morskim k/Jarosławca - red.) zakończyło się szkolenie zgrupowanych oddziałów przeciwlotniczych Wojsk Lądowych. Ostatnim i najważniejszym etapem szkolenia były przeprowadzone 28 czerwca dzienne oraz nocne bojowe strzelania rakietowe i artyleryjsko-rakietowe.

Strzelania z zestawów OSA oraz KUB były sprawdzianem gotowości do wykonywania zadań przez dywizjony z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oraz z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. Były też uwieńczeniem przeprowadzonych w czasie zgrupowania w Ustce ćwiczeń taktyczno-specjalnych, pod kryptonimem „JENOT-12" (ćwiczenie 4 pułku) oraz „WILK-12" (ćwiczenie 15 pułku z Gołdapi).

1

Oprócz strzelań z zestawów OSA i KUB, tego dnia zadania ogniowe wykonywała również m.in. kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża oraz 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej Ogniowy sprawdzian przeciwlotników obserwował Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka. Generał obejrzał również doświadczalne strzelania artyleryjsko-rakietowe, m.in. z zestawów GROM oraz ZU-23-2.


1 1

Udział w największym w tym roku zgrupowaniu oddziałów przeciwlotniczych Wojsk Lądowych był szczególnie ważny dla żołnierzy z Czerwieńska. 4 Pułk po raz pierwszy, od momentu połączenia z 69 Leszczyńskim Pułkiem Przeciwlotniczym, zaprezentował się w tak ważnym przedsięwzięciu szkoleniowym w nowej, powiększonej strukturze.

1 2

W zgrupowaniu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, obok pułków z Czerwieńska i Gołdapi, szkolił się również 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, żołnierze z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, a także pododdziały przeciwlotnicze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz pododdziały zmechanizowane 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska. Wspierali ich żołnierze z 3 batalionu zabezpieczenia oraz Szefostwa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Dowództwa Wojsk Lądowych. W sumie na poligonie przebywało ponad 800 żołnierzy i blisko 300 pojazdów. Dowódcą zgrupowania był pułkownik Jerzy Pałubiak, Szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (OPL) Wojsk Lądowych. 29 czerwca, po uroczystym zakończeniu szkolenia, pododdziały rozpoczęły powrót do macierzystych garnizonów.

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

1 3

tekst i zdjęcia: mjr Michał Romańczuk

 

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine