Udostępnij:

Inaczej niż zwykle spędzić ostatnie wakacyjne, niedzielne popołudnie zdecydowało się ponad 20 uczestników Rajdu Nordic Walking „Ekologiczne, spacerowe jodowanie sposobem na zdrowie”.

O godz. 12.00 w niedzielę, 28 sierpnia 2011 r. z Ośrodka Wczasowego „Przywodny” wzdłuż granic wioski rybackiej – Jarosławiec – wyruszyła grupa uczestników z 8 miejscowości. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, najstarszy 70.

Pierwszy odcinek trasy wiódł wzdłuż jarosławieckiego brzegu klifowego.

Wzburzone morze swymi falami muskało nogi uczestników, a wzdłuż opaski brzegowej rozbryzgi fal zraszały twarze maszerujących. Nawzajem pozdrawiały się na trasie mijane grupy wczasowiczów i rajdowiczów. Jeżeli ktoś na chwilę odstawał i coś notował, nikt nie zwracał uwagi, bo wiadomo było, że wena twórcza dała znać umysłowi.


Ogłoszony konkurs na rajdowy wierszyk ze słowami „kij, kijki w roli głównej” inspirował twórczo uczestników.

Wyjście z plaży pożegnało rajdowiczów grząskim piaskiem. Dukt leśny doprowadził do Pensjonatu „Arkada” Ewy i Andrzeja Karwackich.

Podczas zaplanowanej pół godzinnej przerwy gospodarze poczęstowali wszystkich chlebem ze smalczykiem i ogórkiem, kawą i ciastem. Krótkie spotkanie integracyjne, dopisywanie zwrotek wierszowych, żegnając gospodarzy uczestnicy „wpraszali” się na przyszły rok.

Przez „nowe osiedle” ruszyli w dalszą trasę. Podziwiając nowe uliczki, próbując zapamiętać ich nazwy, oglądając powstające, nowe siedliska kierowali się w stronę jarosławieckich torfowisk.

Idąc polnymi drogami, którymi dawno nikt nie chodził – wzdłuż Kanału Głownickiego, dotarli do głębokiego rowu, który pokonali idąc prowizorycznym mostkiem. Pod nogami wyczuwalne były pokłady torfu, który zalega na pobliskich, zabagnionych częściowo łąkach. Widoczne wyrobiska torfowe, zagospodarowane stawami rybnymi, przejściowe warstwy torfowe porośnięte brzezinami bagiennymi w różnym stanie utrzymania to dziewicze, nie poznane jeszcze bagienne tereny, które za rok obiecał pokazać spotkany po drodze właściciel.

Duktami leśnymi, asfaltową drogą uczestnicy dotarli do ekologicznej oczyszczalni ścieków administrowanej przez Agencję Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie. Dzięki uprzejmości dyrektora i obsługi możliwe było zwiedzenie kompleksu poletek z gromadzeniem i utylizacją nieczystości płynnych oraz oczyszczalni mechaniczno-biologicznej, na której oprowadzający przedstawił i omówił cały proces technologiczny. „Wypicie szklaneczki wody z końcowych procesów technologicznych” tym razem nie wyszło.

Spacerowe przemieszczanie się uliczkami Jarosławca, twórczy odpoczynek na słodki deser, dalszy spacer brzegiem morskim doprowadził uczestników do OW „Przywodny”, gdzie czekał już grillowany poczęstunek i nastąpiło rozwiązanie konkursu wierszowego.

Wpłynęło 7 konkursowych wierszyków. Każdy autor samodzielnie zaprezentował swoje dzieło przed jury, któremu przewodniczył Jan Smalewski – poeta, pisarz zamieszkujący obecnie w Nacmierzu wraz z małżonką Zofią Smalewską (również pisarką). W skład jury weszli też Agnieszka Czarnuch – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie oraz Sławoj Zawada – redaktor naczelny „Szeptu Postomina”. Jury dokonało oceny prac i pierwsze wyróżnienie przypadło najmłodszemu uczestnikowi zabawy – Adrianowi Tracz z Bolszewa. Kolejni wyróżnieni to: Krystyna Koperska, Teresa Brzozowska, Ryszard Brzozowski, Teodora Januszewska, Emilia Tracz, Sylwia Szada.

Kolejne „kijkowe” spotkanie już 25 września 2011 r. w Chudaczewie podczas rajdu „wrzosowo-ziemniaczanego” i zabawy „3 w 1” – rajd rowerowy, pieszy i Nordic Walking. Szczegóły wkrótce.

Zdzisław Ludwikowski

źródło: ckis.postomino.pl

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine