Udostępnij:

Około 1000 metrów na zachód od ostatniego skrzyżowania w Jarosławcu znajduje się dawne lotnisko wojskowe - nieczynne. Dziś jest traktowane jako droga dla pojazdów kołowych.

DOL Jarosławiec (Drogowy Odcinek Lotniskowy) ma długość 2300 metrów i szerokość 30 metrów oraz leży 5 metrów nad poziomem morza. Znajduje się 30 metrów od plaży, dlatego w sezonie letnim można tutaj zobaczyć sporą ilość plażowiczów.

Plaża w tym rejonie jest bardzo szeroka i lubiana przez wypoczywających w tych rejonach. Nawierzchnia DOLa to asfaltobeton. Na obu jego krańcach znajdują się dodatkowe poszerzenia, na których prawdopodobnie samoloty były tankowane i dozbrajane.


Dużą szerokość pasa oraz poszerzenie na jego końcu doceniają zmotoryzowani, którzy lubią sobie urządzić różnego rodzaju imprezy motoryzacyjne: palenie gum, wyścigi itd. Imprezy te są nieoficjalne, przykładowe filmiki można znaleźć na YouTube.pl

Pomiędzy pasem startowym, a plażą znajdowała się wieża (posterunek obserwacji wzrokowo technicznej) Wojsk Ochrony Pogranicza (POWT 28). W 1993 roku wieża została podmyta przez fale i przewróciła się. Dziś można zobaczyć tylko elementy fundamentów oraz dla wprawionych szukaczy zarośniętą drogę z płyt betonowych typu „jumbo”, która swego czasu prowadziła do POWT 28.

zdjęcia: wikimapia.org

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine